Facebook Twitter Reset

Recenzja płyty: In Memoriam Jacek Kaczmarski

Myśląc o Jacku Kaczmarskim mamy przed oczyma młodą twarz w okularach i gitarę, a w uszach brzmi nam kultowy utwór „Mury”. Być może historia określiła jego osobę zbyt ogólnikowo.

In Memoriam Jacek KaczmarskiJacek Kaczmarski zapisał się w pamięci wielu osób jako opozycyjny bard. Podobno nie było to jego celem,  tak wyszło… Wchodząc głębiej w jego życiorys łatwo dostrzec, że głównym zainteresowaniem pieśniarza było przybliżanie tematyki społeczno–politycznej.  A to wszystko ujęte  rzecz jasna w nierozerwalny kontekst historyczny.

10 kwietnia 2014 r. minęła 10 rocznica śmierci pieśniarza. Z tej okazji agencja muzyczna Polskiego Radia wydała  dwupłytowy album „In memoriam” zawierający niezapomniane pieśni w wykonaniu  Kaczmarskiego. Album składa się z dwóch płyt, które są pewnym kompendium myśli poety.

Pierwsza płyta „Sen kochającego psa”  prezentuje najbardziej znane utwory, a jednocześnie pokazuje świat przeżyć artysty zrywając z mitem wykonawcy wyśpiewującego jedynie „opozycyjne” teksty i walczącego z reżimem na swój sposób. Druga płyta „Koncert na XX-lecie” zawiera kluczowe utwory Kaczmarskiego, stanowiące swoiste „credo” wykonawcy.

Album In Memoriam to absolutne must have dla wielbicieli twórczości Jacka Kaczmarskiego,  ale  i  dla osób dopiero  poszukujących i  odkrywających jego teksty. Dostarczy im niezapomnianych chwil w cieniu wspomnień  dotyczących niezwykłego artysty, niosącego prawdziwie ponadczasowe przesłanie. Mury przecież runęły, ale słowa pieśni wciąż niestety lub stety pozostają aktualne. Motywują kolejne pokolenia do zmieniania świata.

Na razie nikt nie napisał swojej opinii. Możesz być pierwszy.

Dodaj swoją opinię