Facebook Twitter Reset

Nowa egzotyczna płyta Kayah. Transoriental Orchestra zachwyca dźwiękami

Płyta „Transoriental Orchestra” zaprasza fanów Kayah do egzotycznej podróży. Nowa płyta jest wynikiem wielkiej miłości artystki do muzyki etnicznej. Zdaniem artystki płyta ma być podróżą uchem po mapie, bez potrzeby zdejmowania kapci czy wychodzenia z fotela.

bestseller

Urodzinowa premiera płyty

„Transoriental Orchestra” swoją wielką premierę miała piątego listopada, czyli w dniu urodzin artystki. Na nowej płycie można usłyszeć zarówno brzmienia perskie, bałkańskie, słowiańskie, ale również afrykańskie, czy żydowskie. Kayah zaś śpiewa w ladino, po arabsku, hebrajsku i w jidysz.

Kayah

źródło: fotografia wydawcy

Kayah zabiera słuchaczy w podróż od Półwyspu Iberyjskiego, prosto przez Andaluzję aż się do Maroka, a później dalej do Izraela.

Na płycie można także usłyszeć ojczysty język, jednak nowa płyta to przede wszystkim nowatorski projekt, który łączy wiele grup etnicznych i dialektów. Wspólnym mianownikiem wszystkich utworów jest przede wszystkim dobra muzyka, ale także historia ludzkich emocji oraz sentymentów.

Nowa płyta to ogromne wyzwanie

Jak Kayah sama potwierdza praca nad nową płytą to nie tylko poznanie świata, ale przede wszystkim siebie samej. Wokalistka sprawdziła się w nieznanych dotąd obszarach, a najbardziej skomplikowany okazał się dla niej język hebrajski.

Tworząc tą płytę wokalistka nie miała zamiaru podbijać świata, ale zależało jej na tym by promować polską sztukę poza granicami kraju. To także sposób Kayah na przekroczenie pewnych granic i pójścia dalej niż to robią inni, przysłowiowe przebijanie głową muru.

Nota Biograficzna

Kayah, a właściwie Katarzyna Rooyens to urodzona w Warszawie kompozytorka, autorka tekstów, a także współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. To jedna z najbardziej charakterystycznych polskich wokalistek. Zadebiutowała w 1988 roku piosenką „Córeczko” jednak dopiero płyta „Kamień” wydana w 1995 roku przyniosła jej sukces. Kayah to także autorka takich przebojów jak „Supermenka“, „Testosteron“, „Śpij Kochanie Śpij“, czy najnowszego „Za późno“. Prywatnie jest mamą piętnastoletniego synka Rocha.

Rok wydania: 2013
Wykonawca: Kayah
Gatunek: Pop & Rock

Na razie nikt nie napisał swojej opinii. Możesz być pierwszy.

Dodaj swoją opinię